wtorek, 26 sierpnia 2014


 BY NIE URODZIĆ ZA WCZEŚNIE


Co 15 dziecko w Polsce rodzi się przedwcześnie. I choć medycyna poczyniła znaczne postępy w ratowaniu wcześniaków, to zawsze narodziny takiego maleństwa są dramatem. Dlatego o ciążę należy dbać aby nie stać się mamą wcześniaka. Oczywiście jest wiele przyczyn porodów przedwczesnych na które przyszła mama nie ma wpływu. Ostatnimi czasy najwięcej rodzi się dzieci w 34-35 tygodniu ciąży. Może się wydawać, że wtedy już nie ma dużego ryzyka dla dziecka, tymczasem tych kilka tygodni brakujących do porodu o czasie to okres niezwykle intensywnego rozwoju mózgu. Każdy dodatkowy tydzień w macicy jest cenny i każda przyszła mama powinna o to walczyć, dbając o siebie. 

OPIEKA LEKARSKA
Badania wykazują, że ogromny wpływ na profilaktykę porody przedwczesnego ma wcześnie rozpoczęta opieka lekarska. Kobiety objęte taką opieką (rozpoczętą przed upływem 10 tygodnia ciąży) rzadziej mają problemy w przebiegu ciąży oraz rzadziej występują u nich powikłania w czasie porodu. A wśród matek młodocianych, których ciąża przebiega bez nadzoru lekarza aż 80% rodzi przedwcześnie. 
Pamiętaj zatem jak ważne jest aby regularnie chodzić do lekarza i wykonywać zalecane badania. Warto jest mieć tez pewność że badania USG wykonywane są dobrym, nowoczesnym aparatem i przez lekarza o odpowiednich kwalifikacjach. 
TRYB ŻYCIA I DIETA 
Nie wszystkie przyszłe mamy doceniają wagę zdrowej, właściwie zbilansowanej diety, tymczasem główną przyczyną zaburzeń neurologicznych u płodu są niedobory składników odżywczych. Niedobory takie mogą także przyczynić się do przedwczesnego porodu. Trzeba więc pamiętać aby w naszej diecie nie zabrakło podstawowych składników takich jak: kwas foliowy, kwas DHA, witamina D, jod i żelazo. 
Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko urodzenia wcześniaka jest palenie papierosów, o czym wiele przyszłych mam zapomina bądź bagatelizuje ten problem. Również ważne jest aby unikać nadmiernego wysiłku, przemęczenia i stresu. 
RYZYKOWNE CHOROBY 
Duży odsetek wczesnych porodów to skutek infekcji wewnątrzmacicznej płodu. Najczęściej są to infekcje bakteryjne pochwy lub zakażenia układu moczowego. nie wolno wiec lekceważyć  objawów stanów zapalnych , a kiedy się pojawią należy je bezwzględnie leczyć. Należy tez często badać mocz, ponieważ groźne infekcje układu moczowego nie zawsze dają objawy. Niezwykle czujne muszą być kobiety które cierpią na nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, anemia, choroby tarczycy i serca. Jeśli do nich należysz musisz być pod opieką dobrego specjalisty. 

CZYNNIKI RYZYKA ZE STRONY MATKI 
  •  wiek poniżej 18 lub powyżej 35 lat 
  • porody przedwczesne lub poronienia w wywiadzie
  • choroby: wady serca, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, infekcje dróg rodnych, zaburzenia tarczycy, cukrzyca
  • niewydolność szyjki macicy
  • patologie łożyska
  • krwawienia z macicy
  • wady macicy
  • palenie papierosów
  • odstęp pomiędzy ciążami krótszy niż rok
  •  stres



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz